3.7.09

Kahraman köpekleri ihmal öldürdü..!

6 bomba arama köpeği, polis aracında unutulunca havasızlıktan öldü. Köpekler arasında 2007'de 580 kilo patlayıcının yerini tespit eden "Maske" adlı Alman Kurdu da var.

ANKARA - Eğitim almaları için Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi'nde getirilen 6 bomba arama köpeği, eğitmenleri tarafından öğle arasında merkeze ait araçlara kilitlendi. Yemek molası veren eğitmenler, eğitime devam etmek üzere geri geldiklerinde üzücü manzarayla karşılaştı. Uzun yıllardır köpeklerle birlikte görev yapan eğitmenlerden biri, eğitim verdiği köpeğin ölmesi üzerine kalp krizi geçirdi.

Ölen köpeklerden 'Maske' adlı Alman Kurdu, 2007 yılında Ankara Kurtuluş'ta bir katlı otoparka bırakılan bomba yüklü minibüsü bulmuştu. Minibüste sodyum nitrat, amonyum nitrat ve TNT'den oluşan 580 kilogram patlayıcı bulunuyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü, Alman Kurdu ve Labrador cinsi olduğu öğrenilen 5 bomba arama köpeğinin havasızlıktan ölmesi ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Çeşitli il emniyet müdürlüklerinde uyuşturucu madde, bomba ve silah operasyonlarında dedektör olarak kullanılan köpekler, belirli zamanlarda Ankara’ya getirilerek tekrar eğitimden geçiriliyor. Geçen hafta 2’si Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden, 1’i Cumhurbaşkanlığı Koruma Şube Müdürlüğü’nden, 3’ü de başka illerden getirilen 6 köpek Gölbaşı’ndaki Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitime alındı.

6 köpekten 5’i öldü


Köpek eğitmenleri, öğle yemeği nedeniyle ara verirken köpekler, de dinlenmeleri için özel soğutma sistemli araçlara bırakıldı. Görevliler açık arazide güneşte bırakılan aracın soğutma sistemini çalıştırmayı unuttu. Yaklaşık bir saat sonra aracın kapısını aç
an görevliler köpekleri baygın buldular. Cumhurbaşkanlığı Koruma Şube Müdürlüğü’nde görev yapan kurt köpeği dışındaki beş köpek kurtarılamadı.

’Maske’ de öldü

Havasızlık nedeniyle boğulan köpeklerden birinin, geçen yıl Ankara’da 500 kilo patlayıcıyı bulan Maske isimli köpek olduğu anlaşıldı. Alman kurdu olan Maske, bombalı saldıralara karşı eğitilmişti. Polis köpeklerinin ölümü em
niyet teşkilatında büyük üzüntü yaratırken, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal olayın araştırılması talimatını verdi. İki polis başmüfettişi, köpeklerin ölümü ile ilgili olarak 4 polis eğitmenin ifadesini aldı. Eğitmenler hakkında ne gibi işlem uygulanacağına soruşturma sonucunda karar verilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü ayrıca, beş köpeğin ölümünden sonra yeniden eğitilmesi için vatandaşlara köpek bağışı çağrısında bulundu. Emniyete köpek bağışlayan şahısların talebi olması halinde, eğitilecek köpeklere kendilerinin belirleyeceği isimler verilecek ve haftanın belli günleri köpeklerini gö
rebilecekler. Kesin ölüm nedenlerinin belirlenebilmesi için 5 köpeğin ölüsü otopsiye gönderildi.


İNGİLTERE'DE DE KÖPEKLER ÖLDÜ

Ankara'da yaşanan ölümlere benzer bir olay da İngiltere'de yaşandı. Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı Nottingham bölgesinde polis aracında unutulan 2 Alman Kurdu öldü.
Köpeklerin, aşırı sıcak yüzünden su kaybından öldükleri tahmin ediliyor. Köpeklerin aşırı sıcakta, kapalı bir araçta 30 dakika içinde beyin ısısının art
abileceği ve beyinle birlikte diğer organların iflas edebileceği belirtiliyor.

10 YAVRUDAN 2'Sİ ARAMA KÖPEĞİ

Özellikle terör ve uyuşturucu suçlarının yoğun olduğu illerde görev verilen arama köpekleri, en çok Alman Kurdu, Belçika Kurdu, Springer, Çatalburun, Labrador, Golden Retriever gibi cinsler arasından seçiliyor.
Arama köpeklerinde ırktan çok karaktere bakılıyor. Bu nedenle bir köpeğin 10 yavrusundan en çok ikisi arama köpeği olarak seçiliyor.
Arama köpekleri "A
sayiş köpekleri", "Narkotik dedektör köpekleri", "Patlayıcı dedektör köpekleri", "Canlı ve cansız insan arama köpekleri" gibi sınıflara ayırılıyor. Asayiş köpeği 8 hafta, canlı insan arama köpeği 20 hafta, patlayıcı arama köpeği 16 hafta, narkotik köpeği için ise 12 haftalık eğitim uygulanıyor.


Polis Köpekleri K9


Köpeklerin branş dalları içinde en zoru patlayıcı dedektör köpekleri. 300-400 köpekten ancak biri patlayıcı dedektör köpeği olarak yetiştiriliyor.
Patlayıcı dedektör köpekleri 16 haftalık eğitimlerinin sonunda plastik patlayıcıları, sıvı bombaları ve dinamit türü patlayıcıları borunlarıyla koklayarak çok rahat bulabiliyor.
Emniyet teşkilatında halen 244 görev köpeği bulunuyor. Görev köpekleri, narkotik, silah, mühimmat, patlayıcı, ceset arama, asayiş, devriye, özel operasyon, sahte para branşlarında eğitiliyor.
Ölen köpeklerin hatırlatma eğitimi almak üzere eğitim merkezine gönderildiği belirtiliyor. Eğitim merkezinde 6 ay süreyle eğitim gören köpeklerin değeri 30 bin d
olara kadar ulaşıyor.

Rocky ve Maske

1386 kayıt numaralı Rocky ile yine aynı ırktan 16 Eylül 2004 doğumlu ve 1439 kayıt numaralı Maske`nin 2005 ve 2006 yıllarında KEM`de düzenlenen 7. ve 9. dönem patlayıcı detektör eğitimini aldıkları belirtildi. Köpeklerin 16-18 hafta eğitim aldıktan sonra sınavlarda 90 ve üzeri not aldıkları, daha sonra da yüzlerce değişik yerde görev yaptıkları kaydedildi.

haytap


1 yorum:

uzmanamator dedi ki...

Haberi dün okuduğumda az kaldı ağlıyordum o köpeklerin eğitmenlerinden ayrılmamaları gerekirdi :( ne olurdu yanınızda götürseydiniz :((