7.1.09

HAYTAP'TAN İSRAİL'E KINAMA !

Image


İsrail, Hamas’ın füze saldırılarını gerekçe göstererek Gazze’ye havadan, karadan ve denizden başlattığı yoğun bombardımanı halen sürdürmektedir. Bu ağır bombardıman sonucu yüzlerce sivil, kadın, çocuk hayatını kaybetmiştir.


SUÇLARI NEYDİ ?

Yurtlarından kovularak Gazze şeridine sıkıştırılmış, ambargo altında, zor koşullardaki bir halkın son sığınağı olan barınaklara, sosyal tesislere, kentsel dokuya ve her türlü altyapıya karşı düzenlenen saldırı bölgede insan yaşamının olanaksız hale getirilmesinin amaçlandığını düşündürmektedir.

İsrail’in orantısız güç kullanımı ve ölçüsüz şiddeti evrensel hukuk kuralları ve milletlerarası sözleşmelerle kabul edilmiş olan ilkelere tümüyle aykırı olması yaşam hakkının kutsallığına inanan Federasyonumuz tarafından da kınanmaktadır.

İsrail 1949 tarihli Cenevre konvansiyonlarını ve özellikle; “ Kara Savaşında Yaralıların ve Hastaların Durumlarını İyileştirme Hakkında Sözleşme” “ Savaş Zamanında Sivil Halkın Korunmasına İlişkin Sözleşme” hükümlerini yok saymaktadır. Yine bu saldırganlık; “Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” ve “ Acil Durumlarda ve Silahlı Çatışma Halinde Kadınların ve Çocukların Korunmasına İlişkin Bildiri” ilkelerinin İsrail tarafından yok sayıldığının en açık göstergesidir.

İsrail’in ölçüsüz şiddeti ve acımasız bombardımanı sonucu Gazze’nin altyapısı tamamen çökertilmiş, su, gıda, enerji kaynakları, ulaşım, can güvenliği tamamen ortadan kaldırılmış, bölgenin tamamında her türlü fiziki mekân ve en önemlisi sivil halk hedef haline getirilmiştir.

Tüm dünyanın suskun olduğu bu katliama karşı Arap rejimleri de dikkat çekici bir sessizlik içindedir. İnsanlığın ortak vicdanının harekete geçmesi gereken anlar vardır. Yaşanan süreç, dünya halklarının yanında devletlerin de bu haksız, insanlık değerlerini hiçe sayan katliama karşı çıkmasını zorunlu kılan bir zaman kesitidir.

Image

Hangi amaç için çalışırsa çalışsın görüşümüz tüm meslek örgütleri, dernekler , federasyonlar , hukuk kurumları, barolar İsrail’in ölçüsüz şiddetine, orantısız güç kullanımına, acımasız katliamlarına karşı sorumluluk bilinci içinde seslerini yükseltmelidir.

Her ne kadar öncelik hedefimiz hayvan hakları refahı ve hayvanların hakkını korumak olsa da , sonuçta asıl hedefimiz yaşam hakkıdır. İnsan ve hayvan arasında bir hiyerarşi yoktur. Tüm canlara yapılan bu orantısız saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve bir an önce barışın tesisini istiyoruz.

İsrail’e, Gazze’ye ve Filistin halkına özellikle hiçbir suçu olmayan çocuk -kadın -asker ayrımı gözetmeksizin yönelik yapmış olduğu saldırıyı ve katliamı bir an önce durdurması, abluka ve ambargoyu kaldırması, insan haklarının dikkate alınarak işgale son verilmesi çağrısında bulunduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.


SUÇLARI NEYDİ ?


(HAYTAP )
HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU

YÖNETİM KURULU
Bu Haberi Sitede Oku...

1 yorum:

Begonvilli Ev Sakinleri dedi ki...

İnsan olduğumuzdan utandığımız anlar vardır ya, (her ne kadar ayrı taraflarda olsak da)işte o duyguyu yaşıyorum bu resimlere bakınca.